Miejscowa kuchnia
Mogę z czystym sumieniem zarekomendować specjały jamajskiej kuchni.
Zaraz po cudach natury na tej bajkowej wyspie, właśnie potrawy codziennie spożywane oraz inne smakołyki są godne uwagi. Osobiście znam kilkanaście osób które z powodu niezwykłego smaku jedzenia często wracają na tę wyspę. Wszystko jest cudownie świeże, dojrzewające w słońcu owoce smakują niesamowicie. Kraj słynie z tego, że znajduje się tu mnóstwo restauracji przydrożnych, rodzinnych barów, restauracji
ital - wegetariańskich oraz innych.
Kuchnia jamajska czerpie z tradycji karaibskich. Jest to kuchnia pełna przypraw, wykorzystująca miejscowe surowce. W skład dania głównego często wchodzi ryż zmieszany z czarną fasolką, groch, kurczak, pierogi lokalne „Patty”, dania z dodatkiem sosów i dużą ilością warzyw gotowanych i owoców. Do tradycyjnych przysmaków należy kurczak jamajski na oleju kokosowym z marchewką, cebulą, słodkimi ziemniakami, pomidorami i pieprzem. Popularnym napojem jest rum jamajski, soki i smoothie owocowe, miejscowe piwo Red Stripe i Tia Maria, czyli kawa z likierem czekoladowym.
Cechą charakterystyczną jamajskiej kuchni jest przygotowywanie dań z wędzonego mięsa wieprzowego i z kurczaka z zastosowaniem specjalnej przyprawy „jerk“. Obecnie określenie „jerk” oznacza zarówno sposób przyrządzania potraw, jak też marynatę używaną do tego celu. Chodzi o tradycyjny sposób przyrządzania potraw, mający swe korzenie w czasach, kiedy miejscowa ludność szukała sposobu konserwacji mięsa, aby w gorącym klimacie nie uległo zepsuciu. Takiego pysznego kurczaka można zjeść m.in. na w grillach w kształcie obróconej beczki (patrz blog) przy głównej ulicy w Black River, podanego przez uśmiechniętego tubylca w folii aluminiowej z bami. Ja razem z moim synem zasiedliśmy w cieniu przy ulicy i spałaszowaliśmy wszystko - smaczne zdrowe.
Do ulubionych napojów alkoholowych należy jamajski rum, dla każdego inny typ, z dodatkiem wody lub coli i doskonała kawa jamajska Blue Mountains, która należy do najlepszych odmian na świecie. Prawie w każdej restauracji podawane jest mocno schłodzone lokalne piwo.
Kilka typowych dań i składników
Kilka typowych dań i składników
Narodowym owocem Jamajki jest Ackee. Ten tropikalny owoc można zebrać, kiedy już stanie się czerwono-pomarańczowy, czyli odpowiednio dojrzały. Niedojrzałe owoce są trujące. Konsystencją przypomina on awokado, smakiem orzech włoski, a na talerzu wygląda jak jajecznica. Miąższ Ackee jest podawany jako przysmak na ciepłe śniadanie. Natomiast Breadfruit to specjalny owoc, sprowadzony na wyspę z Tahiti – błyszczące zielone owoce po ugotowaniu są dodawane do makaronu, ryżu lub warzyw, można je też grillować, piec lub smażyć. Nie można zapomnieć o Star Fruit, którego żółte owoce mają charakterystyczny kształt, przypominający gwiazdę. Są bardzo słodkie i zazwyczaj wchodzą w skład deserów lub słodkich napojów, a dzięki swojemu kształtowi stanowią też ozdobę dań. Na blogu postaram się przybliżyć inne pyszności, jest ich tak wiele że tu nie da się o wszystkich opowiedzieć.
W jamajskiej kuchni są wykorzystywane specyficzne przyprawy. Warto spróbować Annatto, jamajską przyprawę mającą żółty kolor o smaku piżma, którą uzyskuje się z nasion kwitnących drzew. Następnie Bay Rum – nazwa pochodzi od drzewa, posiadającego małe ciemne jagody zwane Maleguetta Pepper. Uzyskuje się z nich przyprawy, które są dodawane prawie do wszystkich miejscowych dań, głównie do zup i sosów. W sklepikach można kupić gotowe przyprawy wytwarzane z miejscowych ziół. Kilka z nich zawsze zabieram ze sobą do Polski, na własny użytek oraz na drobne upominki.
W większości restauracji spotkamy na talerzach ciemnozielone gotowane liście Callaloo, charakterystyczne jamajskie warzywo przypominające szpinak. Jako dodatek do mięs. Bywa też nazywane chińskim szpinakiem. Na Jamajce ziemniaki będzie nam przypominać bulwa o nazwie Dasheen, którą serwuje się gotowaną jako dodatek do dań lub pokrojoną w kostkę dodaje do zup.
Wśród Jamajczyków jest bardzo popularne kozie mięso przyrządzone z curry.
Warto spróbować rybę o nazwie Jack – jest to specjalna ryba morska, z łuska w kolorze zielonym.
Jej waga dochodzi nawet do 60 kg i jest serwowana na wiele sposobów. Ja osobiście polecam Red Snapper, kolor łuski jak w nazwie czerwonawy, przyrzadzany w wersji jerk, podany wraz z piklami cebuli i papryki. Palce lizać. I….. Dużo wody pić, jest pikantnie przyprawiony, ale warto skosztować.
Na Jamajce trzeba spróbować świeżą limonkę, mango, avocado (gigant w porównaniu do tych które widujemy w marketach), papaję lub homara lub czerwone krewetki z przydrożnego kramiku.
Kuchnia jamajska jest jednym słowem bardzo bogata, kolorowa, urozmaicona i niesamowicie smaczna. Wiem, że każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie. Ja rekomenduje jedzenie tych pyszności palcami, ale to moja subiektywna sugestia. Spróbujcie sami ! Zachęcam do samodzielnego poznawania i eksplorowania gotowych, zdrowych i nie dających o sobie zapomnieć dań kuchni Jamajskiej.
Na blogu przytoczę kilka sprawdzonych przepisów.